Canada markets closed
  • S&P/TSX

    20,164.39
    -36.26 (-0.18%)
     
  • S&P 500

    4,241.84
    -4.60 (-0.11%)
     
  • DOW

    33,874.24
    -71.34 (-0.21%)
     
  • CAD/USD

    0.8125
    -0.0001 (-0.02%)
     
  • CRUDE OIL

    73.28
    +0.43 (+0.59%)
     
  • BTC-CAD

    40,768.84
    +379.36 (+0.94%)
     
  • CMC Crypto 200

    792.92
    -17.28 (-2.13%)
     
  • GOLD FUTURES

    1,778.70
    +1.30 (+0.07%)
     
  • RUSSELL 2000

    2,303.47
    +7.52 (+0.33%)
     
  • 10-Yr Bond

    1.4870
    +0.0150 (+1.02%)
     
  • NASDAQ futures

    14,274.25
    +16.00 (+0.11%)
     
  • VOLATILITY

    16.32
    -0.34 (-2.04%)
     
  • FTSE

    7,074.06
    -15.95 (-0.22%)
     
  • NIKKEI 225

    28,874.89
    -9.24 (-0.03%)
     
  • CAD/EUR

    0.6810
    +0.0006 (+0.09%)
     

High school girls' tennis: Southern Section playoff results and updated pairings

·4 min read
A black tennis racket and yellow tennis ball laying on the ground at a tennis court in early morning light.
(Brycia James/Getty Images)

SOUTHERN SECTION GIRLS' TENNIS

OPEN DIVISION

Quarterfinals, Friday, 3 p.m.

#8 Corona del Mar at #1 Peninsula

#5 La Canada at #4 Mira Costa

#6 Palos Verdes at #3 Irvine University

#7 Huntington Beach at #2 Westlake

Notes: Semifinals, May 19, 3 p.m.; championship, May 21, 3 p.m.

DIVISION 1

First round, Wednesday

Beckman 14, Sherman Oaks Notre Dame 4

San Clemente 10, Murrieta Valley 8

Camarillo 9, Laguna Beach 9 (Camarillo wins on games, 66-62)

Valencia 9, Santa Margarita 9 (Valencia wins on games, 78-62)

Arcadia 11, Foothill 7

San Marino 17, Calabasas 1

South Torrance 10, JSerra 8

Harvard-Westlake 13, Santa Barbara 5

Yorba Linda 15, West Ranch 3

King 17, Crescenta Valley 1

Claremont 10, Portola 8

Mater Dei 18, Chaminade 0

Aliso Niguel 13, Campbell Hall 5

Los Osos 15, Great Oak 3

Woodbridge 14, Troy 4

Second round, Friday, 3 p.m.

#1 Beckman at San Clemente

Camarillo at Valencia

San Marino at Arcadia

South Torrance at #4 Harvard-Westlake

Yorba Linda at #3 Marlborough

Claremont at King

Mater Dei at Aliso Niguel

Los Osos at #2 Woodbridge

DIVISION 2

First round, Wednesday

Redondo 15, Royal 3

Dos Pueblos 12, Simi Valley 6

Temecula Valley 14, Hart 4

Anaheim Canyon 11, Marymount 7

Alta Loma 10, Glendale 8

Second round, Friday, 3 p.m.

Long Beach Poly at #1 Palm Desert

Temescal Canyon at San Marcos

Redondo at Cypress

Dos Pueblos at #4 Corona Santiago

Temecula Valley at #3 Redlands

San Juan Hills at Westridge

Anaheim Canyon at Brentwood

Alta Loma at #2 Riverside Poly

DIVISION 3

First round, Wednesday

Villa Park 16, South Pasadena 2

Trabuco Hills 17, Cerritos 1

Fullerton 11, Garden Grove 7

Long Beach Wilson 17, Bishop Montgomery 1

Rancho Cucamonga 13, Walnut 5

La Serna 10, Yucaipa 8

St. Margaret's 9, Keppel 9 (St. Margaret's wins on games, 69-65)

Placentia Valencia 9, Glendora 9 (67-67 on games; Placentia Valencia wins on tiebreaker, 12-6)

Sage Hill 14, Xavier Prep 4

Esperanza 11, Montclair 7

Sunny Hills 15, Ventura 3

Archer 11, Saugus 7

Foothill Tech 12, Santa Ynez 6

Mayfair 10, North Torrance 7

Whitney 10, Capistrano Valley 8

Fountain Valley 12, Millikan 6

Second round, Friday, 3 p.m.

#1 Villa Park at Trabuco Hills

Long Beach Wilson at Fullerton

La Serna at Rancho Cucamonga

#4 Placentia Valencia at St. Margaret's

#3 Sage Hill at Esperanza

Archer at Sunny Hills

Foothill Tech at Mayfair

#2 Fountain Valley at Whitney

DIVISION 4

First round, Wednesday

Bolsa Grande 12, Magnolia 6

Quartz Hill 9, Ridgecrest Burroughs 9 (Quartz Hill wins on games, 80-65)

San Dimas 10, St. Lucy's 8

Jurupa Valley 13, Arroyo Valley 5

Flintridge Prep 11, Malibu 7

Oxford Academy 13, Rosemead 5

Heritage 12, Coachella Valley 6

Sierra Canyon 11, Warren 7

Beverly Hills 15, Westminster La Quinta 3

Arroyo 10, Whittier 8

Buckley 13, Rio Mesa 5

Newport Beach Pacifica Christian 13, Century 5

Rim of the World 9, Arlington 9 (Rim of the World wins on games, 82-72)

Santa Fe 10, Carpinteria 8

Cerritos Valley Christian 18, Rubidoux 0

Riverside North 14, La Quinta 4

Second round, Friday, 3 p.m.

Quartz Hill at Bolsa Grande

Jurupa Valley at San Dimas

Oxford Academy at Flintridge Prep

Heritage at Sierra Canyon

Arroyo at #3 Beverly Hills

Buckley at Newport Beach Pacifica Christian

Rim of the World at Santa Fe

Cerritos Valley Christian at #2 Riverside North

DIVISION 5

First round, Wednesday

Northview 15, Costa Mesa 3

La Salle 13, Santa Barbara Providence 5

Rancho Alamitos 16, Aquinas 2

Ramona 11, Summit 7

Paramount 14, San Gorgonio 4

Granite Hills 18, Garey 0

Oak Hills 16, Citrus Hill 2

Santa Ana Calvary Chapel 16, Ontario 2

Valley View 10, Katella 8

Canyon Springs 13, Ontario Christian 5

Highland 10, Tahquitz 8

Chino 13, Estancia 5

Lakewood St. Joseph 14, Jurupa Hills 4

El Monte 12, Edgewood 6

Twentynine Palms 12, Duarte 6

Patriot 13, Academy for Academic Excellence 5

Second round, Friday, 3 p.m.

La Salle at #1 Northview

Rancho Alamitos at Ramona

Paramount at Granite Hills

Oak Hills at #4 Santa Ana Calvary Chapel

Valley View at Canyon Springs

Chino at Highland

El Monte at Lakewood St. Joseph

#2 Patriot at Twentynine Palms

This story originally appeared in Los Angeles Times.

Our goal is to create a safe and engaging place for users to connect over interests and passions. In order to improve our community experience, we are temporarily suspending article commenting