Canada markets open in 7 hours 1 minute
  • S&P/TSX

    20,164.39
    -36.26 (-0.18%)
     
  • S&P 500

    4,241.84
    -4.60 (-0.11%)
     
  • DOW

    33,874.24
    -71.34 (-0.21%)
     
  • CAD/USD

    0.8130
    +0.0004 (+0.05%)
     
  • CRUDE OIL

    73.37
    +0.29 (+0.40%)
     
  • BTC-CAD

    40,398.49
    -1,869.15 (-4.42%)
     
  • CMC Crypto 200

    791.73
    -18.46 (-2.28%)
     
  • GOLD FUTURES

    1,776.50
    -6.90 (-0.39%)
     
  • RUSSELL 2000

    2,303.47
    +7.52 (+0.33%)
     
  • 10-Yr Bond

    1.4870
    0.0000 (0.00%)
     
  • NASDAQ futures

    14,298.25
    +35.25 (+0.25%)
     
  • VOLATILITY

    16.32
    -0.34 (-2.04%)
     
  • FTSE

    7,074.06
    -15.95 (-0.22%)
     
  • NIKKEI 225

    28,875.23
    +0.34 (+0.00%)
     
  • CAD/EUR

    0.6811
    +0.0002 (+0.03%)
     

High school boys' soccer: Southern Section playoff results and updated pairings

·5 min read
Adidas soccer balls in the first half of an MLS soccer match Sunday, Oct. 28, 2018, in Commerce City, Colo. (AP Photo/David Zalubowski)
(Associated Press)

SOUTHERN SECTION BOYS’ SOCCER

DIVISION 1

First round, Thursday

Millikan 2, Newport Harbor 0

Mira Costa 2, Santa Margarita 1

Los Alamitos 0, San Clemente 0 (Los Alamitos advances on penalties, 6-5)

North Torrance 4, Sherman Oaks Notre Dame 2

Santa Ana Valley 2, Tesoro 0

Godinez 6, Paramount 1

JSerra 4, Irvine University 0

Loyola 8, Santa Ana 0

Santa Barbara 2, Palos Verdes 1

Edison 2, Mater Dei 1

Capistrano Valley 3, Century 0

Downey 2, Harvard-Westlake 1

Anaheim 3, Mission Viejo 2

Long Beach Poly 3, Channel Islands 2

Second round, Saturday

Millikan at #1 Cathedral

Mira Costa at Los Alamitos

Santa Ana Valley at North Torrance

Godinez at #4 JSerra

#3 Loyola at Santa Barbara

Edison at Capistrano Valley

Downey at Anaheim

Long Beach Poly at #2 Servite

DIVISION 2

First round, Thursday

Oxnard Pacifica 1, Dos Pueblos 0

Warren 1, Woodbridge 1 (Warren advances on penalties, 4-2)

St. Francis 1, El Dorado 0

Aliso Niguel 2, Laguna Beach 0

Arlington 3, Redlands East Valley 0

Norwalk 3, Saddleback 0

San Marcos 3, Oxnard 0

Hart 1, Lakewood 0

Tustin 3, Camarillo 3 (Tustin advances on penalties, 4-3)

Huntington Beach 5, Estancia 1

Fullerton 3, Bellflower 2

Foothill 2, Long Beach Wilson 1 (OT)

Bell Gardens 4, Katella 0

Second round, Saturday

Oxnard Pacifica at #1 Placentia Valencia

St. Francis at Warren

Arlington at Aliso Niguel

#4 San Marcos at Norwalk

Hart at #3 Garden Grove Santiago

Huntington Beach at Tustin

Fullerton at Foothill

Bell Gardens at #2 Corona Santiago

DIVISION 3

First round, Thursday

Westminster 3, Esperanza 0

Westlake 1, Oak Park 0

La Mirada 2, Northwood 1 (OT)

Sonora 2, California 1 (OT)

West Torrance 3, Hueneme 0

Buena 4, Leuzinger 0

Montebello 3, Anaheim Canyon 0

Villa Park 4, Santa Fe 1

Oaks Christian 3, Los Amigos 1

Beckman 3, Schurr 2

Valley View 3, Corona 0

Lynwood 2, El Rancho 0

Valencia 3, Moorpark 0

Agoura 3, Alta Loma 1

Second round, Saturday

Westminster at #1 Norte Vista

La Mirada at Westlake

Sonora at West Torrance

#4 Montebello at Buena

#3 Villa Park at Oaks Christian

Beckman at Valley View

Valencia at Lynwood

Agoura at #2 Salesian

DIVISION 4

First round, Thursday

Desert Hot Springs 2, Riverside Poly 1

Beverly Hills 1, Animo Leadership 0

Cajon 4, Oak Hills 3

Arroyo Valley 5, Vista Murrieta 0

Santa Monica 3, Calabasas 1

Fillmore 3, South Torrance 1

Ganesha 1, King 1 (Ganesha advances on penalties, 6-5)

Pasadena 2, Troy 1 (OT)

Montclair 3, La Serna 0

Ayala 5, Bishop Amat 1

Fontana 5, Los Osos 1

Nogales 2, Santa Paula 0

Chaparral 1, Carter 0

Desert Mirage 3, Damien 2

Eastvale Roosevelt 5, Crescenta Valley 1

Palmdale 6, Sierra Vista 2

Second round, Saturday

Beverly Hills at #1 Desert Hot Springs

Arroyo Valley at Cajon

Fillmore at Santa Monica

#4 Pasadena at Ganesha

Ayala at #3 Montclair

Nogales at Fontana

Desert Mirage at Chaparral

Eastvale Roosevelt at #2 Palmdale

DIVISION 5

First round, Thursday

Mountain View 4, Tahquitz 0

Grand Terrace 2, La Salle 2 (Grand Terrace advances on penalties, 5-3)

Rancho Mirage 1, Murrieta Valley 0

Cerritos Valley Christian 3, Foothill Tech 1

Palm Springs 4, Chino 0

Crean Lutheran 3, St. Margaret's 0

Upland 3, Eisenhower 0

Baldwin Park 2, Diamond Bar 1

Granite Hills 2, Quartz Hill 0

La Canada 3, Rubidoux 1

Dunn 4, West Ranch 2

Diamond Ranch 1, Sultana 1 (Diamond Ranch advances on penalties, 3-2)

Artesia 0, Cate 0 (Artesia advances on penalties, 5-4)

Eastside 2, Beaumont 1

Bloomington 3, Garey 0

Citrus Hill 1, Riverside North 0

Second round, Saturday

#1 Mountain View at Grand Terrace

Cerritos Valley Christian at Rancho Mirage

Palm Springs at Crean Lutheran

Upland at #4 Baldwin Park

#3 Granite Hills at La Canada

Dunn at Diamond Ranch

Artesia at Eastside

Bloomington at #2 Citrus Hill

DIVISION 6

First round, Thursday

Northview 2, Nuview Bridge 0

Vista del Lago 4, Anaheim Fairmont Prep 0

Wildomar Cornerstone Christian 3, Lakeside 3 (Cornerstone Christian advances on penalties, 5-4)

Temple City 2, Los Altos 0

Pasadena Poly 4, Verbum Dei 2

Da Vinci 4, Bassett 0

Palmdale Aerospace 2, Sage Hill 1

Linfield Christian 2, Hemet 1

Crossroads 2, South Hills 0

San Jacinto 3, Indian Springs 1

Orange Vista 8, Ontario Christian 2

Flintridge Prep 2, Adelanto 1

Aquinas 2, Pioneer 0

Arroyo 5, Heritage 2

Tarbut V'Torah 2, Samueli 1

Charter Oak 1, Monrovia 0

Second round, Saturday

Vista del Lago at Northview

Temple City at Cornerstone Christian

Pasadena Poly at Da Vinci

Palmdale Aerospace at #4 Linfield Christian

San Jacinto at Crossroads

Orange Vista at Flintridge Prep

Arroyo at Aquinas

Tarbut V'Torah at #2 Charter Oak

DIVISION 7

First round, Thursday

Rosemead 1, International School of Los Angeles 0

Paraclete 1, Buckley 0

Whitney 3, de Toledo 2

Windward 6, St. Pius X-St. Matthias 3

West Covina 2, Vasquez 0

Mary Star 6, Holy Martyrs 0

Duarte 5, Bermuda Dunes Desert Christian 0

Pilibos 2, Rowland 1

Maranatha 3, Santa Monica Pacifica Christian 0

Riverside Prep 8, Capistrano Valley Christian 0

Whittier Christian 4, San Jacinto Valley Academy 1

Waldorf OC 4, Lucerne Valley 0

St. Monica 2, Milken 1

Second round, Saturday

Rosemead at #1 University Prep

Paraclete at Apple Valley

Whitney at Windward

#4 Mary Star at West Covina

Pilibos at #3 Duarte

Riverside Prep at Maranatha

Waldorf OC at Whittier Christian

St. Monica at #2 Sierra Canyon

This story originally appeared in Los Angeles Times.

Our goal is to create a safe and engaging place for users to connect over interests and passions. In order to improve our community experience, we are temporarily suspending article commenting