Canada Markets open in 2 hrs 56 mins

‘Passing,’ ‘The Lost Daughter’ Lead 2021 Gotham Awards Nominations (Full List)

·7 min read

“The Green Knight,” “The Lost Daughter,” “Passing,” “Pig” and “Test Pattern” will compete for best feature film at the 31st annual Gotham Awards. The event is a key stop in the awards season marathon, particularly for lower-budget indie fare that is looking to elbow into the Oscars race.

At the Gothams, “Passing,” a black-and-white drama that examines racism and colorist, and “The Lost Daughter,” a searing look at motherhood, led the pack with five nominations apiece. Close behind was “CODA,” a tender look at a teenager who is the only hearing member of a deaf family, which earned three nominations including breakthrough performer for its star, Emilia Jones. “Red Rocket,” the story of a washed-up porn star who returns to his hometown, also nabbed three nominations.

More from Variety

Nominees for the best documentary prize include “Ascension,” “Faya Dayi,” “Flee,” “President,” and “Summer Of Soul (…Or, When The Revolution Could Not Be Televised).” Best international feature is a race between “Azor,” “Drive My Car,” “The Souvenir Part II,” The Worst Person in the World,” “What Do We See When We Look at the Sky?” and “Titane,” which recently picked up the Palme d’Or at Cannes.

But not every likely Oscar contender found itself up for Gothams. “The Power of the Dog,” “Tick, Tick… Boom!” and “The Harder They Fall” were among the films not eligible for awards — nominees had to have budgets under $35 million. That kept other awards season favorites such as “The Tragedy of Macbeth,” “King Richard,” “The French Dispatch” and “The Eyes of Tammy Faye” out of contention.

A new award for breakthrough nonfiction series is among the category updates, while international documentaries will be eligible in the best documentary feature category for the first time. The Gothams did not separate performers by gender, another first.

Outstanding lead performance, breakthrough performance and outstanding supporting performance are all gender neutral categories, with eight men and 14 women nominated. The nominees include such major stars as Olivia Colman (“The Lost Daughter”), Joaquin Phoenix (“C’mon, C’mon”) and Tessa Thompson (“Passing”), as well as veteran characters such as Reed Birney (“Mass”) and Colman Domingo (“Zola”).

In addition, up to 10 nominees will be included in the three new categories: outstanding lead performance, outstanding supporting performance and outstanding performance in a new series, from the television side.

As previously announced, Jane Campion is being honored with a director’s tribute statue, while Magnolia Pictures chief Eamonn Bowles will receive the industry tribute honor, and the cast of “The Harder They Fall” will receive the ensemble tribute prize. Kristen Stewart will receive this year’s performer tribute for her chameleonic turn as Princess Diana in “Spencer.”

The 31st annual Gotham Awards ceremony will take place on Nov. 29 at Cipriani Wall Street.

Check out the full list of nominees:

Best Feature

“The Green Knight”
David Lowery, director; Toby Halbrooks, James M. Johnston, David Lowery, Tim Headington, Theresa Steele Page, producers (A24)

“The Lost Daughter”
Maggie Gyllenhaal, director; Osnat Handelsman Keren, Talia Kleinhendler, Maggie Gyllenhaal, Charles Dorfman, producers (Netflix)

“Passing”
Rebecca Hall, director; Nina Yang Bongiovi, Forest Whitaker, Margot Hand, Rebecca Hall, producers (Netflix)

“Pig”
Michael Sarnoski, director; Nicolas Cage, Steve Tisch, David Carrico, Adam Paulsen, Dori Roth, Joseph Restiano, Dimitra Tsingou, Thomas Benski, Ben Giladi, Vanessa Block, producers (NEON)

“Test Pattern”
Shatara Michelle Ford, director; Shatara Michelle Ford, Pin-Chun Liu, Yu-Hao Su, producers (Kino Lorber)

Best Documentary Feature

“Ascension”
Jessica Kingdon, director; Kira Simon-Kennedy, Nathan Truesdell, Jessica Kingdon, producers (MTV Documentary Films)

“Faya Dayi”
Jessica Beshir, director and producer (Janus Films)

“Flee”
Jonas Poher Rasmussen, director; Monica Hellström, Signe Byrge Sørensen, Charlotte De La Gournerie, producers (NEON)

“President”
Camilla Nielsson, director; Signe Byrge Sørensen, Joslyn Barnes, producers (Greenwich Entertainment)

“Summer Of Soul (…Or, When The Revolution Could Not Be Televised)”
Ahmir “Questlove” Thompson, director; Joseph Patel, Robert Fyvolent, David Dinerstein, producers (Searchlight Pictures, Onyx Collective, Hulu)

Best International Feature

“Azor”
Andreas Fontana, director; Eugenia Mumenthaler, David Epiney, producers (MUBI)

“Drive My Car”
Ryusuke Hamaguchi, director; Teruhisa Yamamoto, producer (Sideshow and Janus Films)

“The Souvenir Part II”
Joanna Hogg, director; Ed Guiney, Emma Norton, Andrew Low, Joanna Hogg, Luke Schiller, producers (A24)

“Titane”
Julia Ducournau, director; Jean-Christophe Reymond, producer (NEON)

“What Do We See When We Look at the Sky?”
Alexandre Koberidze, director; Mariam Shatberashvili, producers (MUBI)

“The Worst Person in the World”
Joachim Trier, director; Thomas Robsham, Andrea Berentsen Ottmar, Dyveke Bjørkly Graver, producers (NEON)

Bingham Ray Breakthrough Director Award
Maggie Gyllenhaal for “The Lost Daughter” (Netflix)
Edson Oda for “Nine Days” (Sony Pictures Classics)
Rebecca Hall for “Passing” (Netflix)
Emma Seligman for “Shiva Baby” (Utopia Distribution)
Shatara Michelle Ford for “Test Pattern” (Kino Lorber)

Best Screenplay
“The Card Counter,” Paul Schrader (Focus Features)
“El Planeta,” Amalia Ulman (Utopia Distribution)
“The Green Knight,” David Lowery (A24)
“The Lost Daughter,” Maggie Gyllenhaal (Netflix)
“Passing,” Rebecca Hall (Netflix)
“Red Rocket,” Sean Baker & Chris Bergoch (A24)

Outstanding Lead Performance
Olivia Colman in “The Lost Daughter” (Netflix)
Frankie Faison in “The Killing of Kenneth Chamberlain” (Gravitas Ventures)
Michael Greyeyes in “Wild Indian” (Vertical Entertainment)
Brittany S. Hall in “Test Pattern” (Kino Lorber)
Oscar Isaac in “The Card Counter” (Focus Features)
Taylour Paige in “Zola” (A24)
Joaquin Phoenix in “C’mon C’mon” (A24)
Simon Rex in “Red Rocket” (A24)
Lili Taylor in “Paper Spiders” (Entertainment Squad)
Tessa Thompson in “Passing” (Netflix)

Outstanding Supporting Performance
Reed Birney in “Mass” (Bleecker Street)
Jessie Buckley in “The Lost Daughter” (Netflix)
Colman Domingo in “Zola” (A24)
Gaby Hoffmann in “C’mon C’mon” (A24)
Troy Kotsur in “CODA” (Apple)
Marlee Matlin in “CODA” (Apple)
Ruth Negga in “Passing” (Netflix)

Breakthrough Performer
Emilia Jones in “CODA” (Apple)
Natalie Morales in “Language Lessons” (Shout! Studios)
Rachel Sennott in “Shiva Baby” (Utopia Distribution)
Suzanna Son in “Red Rocket” (A24)
Amalia Ulman in “El Planeta” (Utopia Distribution)

Breakthrough Series – Long Format (over 40 minutes)

“The Good Lord Bird,” Ethan Hawke, Mark Richard, creators; James McBride, Brian Taylor, Ryan Hawke, Ethan Hawke, Jason Blum, Albert Hughes, Mark Richard, Marshall Persinger, David Schiff, executive producers (Showtime)

“It’s A Sin,” Russell T Davies, creator; Russell T Davies, Peter Hoar, Nicola Shindler, executive producers (HBO Max)

“Small Axe,” Steve McQueen, creator; Tracey Scoffield, David Tanner, Steve McQueen, executive producers (Amazon Studios)

“Squid Game,” Kim Ji-yeon, Hwang Dong-hyu, executive producers (Netflix)

“The Underground Railroad,” Barry Jenkins, Colson Whitehead, creators; Barry Jenkins, Adele Romanski, Mark Ceryak, Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Colson Whitehead, Jacqueline Hoyt, executive producers (Amazon Studios)

“The White Lotus,” Mike White, creator; Mike White, David Bernad, Nick Hall, executive producers (HBO Max/HBO)

Breakthrough Series – Short Format (under 40 minutes)

“Blindspotting,” Rafael Casal, Daveed Diggs, creators; Rafael Casal, Daveed Diggs, Jess Wu Calder, Keith Calder, Ken Lee, Tim Palen, Emily Gerson Saines, Seith Mann, executive producers (STARZ)

“Hacks,” Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky, creators; Jen Statsky, Paul W. Downs, Lucia Aniello, Michael Schur, David Miner, Morgan Sackett, executive producers (HBO Max/HBO)

“Reservation Dogs,” Sterlin Harjo, Taika Waititi, creators; Taika Waititi, Sterlin Harjo, Garrett Basch, executive producers (FX)

“Run the World,” Leigh Davenport, creator; Yvette Lee Bowser, Leigh Davenport, Nastaran Dibai, executive producers (STARZ)

“We Are Lady Parts,” Nida Manzoor, creator, Tim Bevan, Eric Fellner, Surian Fletcher-Jones, Mark Freeland, executive producers (Peacock)

Breakthrough Nonfiction Series

“City So Real,” Jeff Skoll, Diane Weyermann, Alex Kotlowitz, Gordon Quinn, Betsy Steinberg, Jolene Pinder, executive producers (National Geographic)

“Exterminate All the Brutes,” Raoul Peck, Rémi Grellety, executive producers (HBO/HBO Max)

“How to With John Wilson,” John Wilson, creator; Nathan Fielder, John Wilson, Michael Koman, Clark Reinking, executive producers (HBO/HBO Max)

“Philly D.A.,” Ted Passon, Yoni Brook, Nicole Salazar, creators; Dawn Porter, Sally Jo Fifer, Lois Vossen, Ryan Chanatry, Gena Konstantinakos, Jeff Seelbach, Patty Quillin, executive producers (Topic, Independent Lens, PBS)

“Pride,” Christine Vachon, Sydney Foos, Danny Gabai, Kama Kaina, Stacy Scripter, Alex Stapleton (FX)

Outstanding Performance in a New Series
Jennifer Coolidge in “The White Lotus” (HBO Max/HBO)
Michael Greyeyes in “Rutherford Falls” (Peacock)
Ethan Hawke in “The Good Lord Bird” (Showtime)
Devery Jacobs in “Reservation Dogs” (FX)
Lee Jung-jae in “Squid Game” (Netflix)
Thuso Mbedu in “The Underground Railroad” (Amazon Studios)
Jean Smart in “Hacks” (HBO Max/HBO)
Omar Sy in “Lupin” (Netflix)
Anya Taylor-Joy in “The Queen’s Gambit” (Netflix)
Anjana Vasan in “We Are Lady Parts” (Peacock)

Best of Variety

Sign up for Variety’s Newsletter. For the latest news, follow us on Facebook, Twitter, and Instagram.

Our goal is to create a safe and engaging place for users to connect over interests and passions. In order to improve our community experience, we are temporarily suspending article commenting